פרחי באך

ד"ר באך הגה את הרעיון לפרחי בר מסוימים יש סגולות ריפוי שנותנות מענה לתחושות שליליות הגורמות לסבל וכאב. כך הכין 38 תרופות שמכילות את מכלול פרחי באך .
בזכות הרקע ההומיאופתי שהיה לד"ר באך, הבין את מקור המחלות, והדגיש את הקשר בין המצב הנפשי - רגשי שהמטופל נמצא בו לבין המחלה הגופנית שהתפתחה.

את התרכיזים הכין ד"ר באך מאגלי הטל שעמדו על הצמח והתחממו לאור קרני השמש.
צמחים אחרים הכין ע"י הרתחת הניצנים במי מעיינות ודילולם.
הטיפול מחזיר את ההרמוניה לגוף
אתם מוזמנים לבחון עצמכם: לבחור 1-6 תרכיזים שיתאימו לאופי ולסוג הנושא אותו מיצג הצמח, ולשלוח אלינו מרשם להכנה.

 

RESCUE  REMEDY
הרכב של 5 פרחים מתוך 38 פרחי באך. ניתן במקרה חירום או בכל מצב של הלם, היסטריה,
אובדן הכרה עד להגעת עזרה ראשונה או למצבי חרדה קלים יותר כמו חרדה לפני ביקור אצל רופא שיניים, לפני מבחן, אחרי תאונה קלה, ועוד.

 מרכיבי ההכנה: 

  • STAR OF BETHLEHEM
  • ROCK ROSE
  • IMPATIENCE
  • CHERY PLUM
  • CLEMATIS

 

אבגר  AGRIMOMY

לטיפול בדאגות ועינויי-נפש. אישיותו של טיפוס האבגר לובש מסכה העשויה מחוסר דאגה כלפי חוץ, אך עמוק בתוף נפשו ניתן למצוא סבל רב. אנשים אלו משליכים את צרותיהם על החברה הסובבת, ולרוב יקלו ראש בהחלטות קשות הניצבות בפניהם.

החולה מטיפוס האבגר ינהג להתבדח עם חבריו הקרובים למיטתו או עם המטפלים בו, נוטה להקל בסבלו ובחוסר נוחיותו ויעדיף להצטייר לסביבה החיצונית באדם שמח ועליז.

   

צפצפה  ASPEN

לטיפול בפחדים בלתי ניתנים להסברה, בחרדות ובדאגות. מחשבתו של טיפוס הצפצפה היא המקור לפחדיו. מקור הפחדים וההרגשות הרעות הללו אינו ידוע. פחדיו של טיפוס הצפצפה מזוהים לרוב עם מחשבות הקשורות על דת, מיסטיקה ומוות.
הם לא יספרו על כך לחבריהם מכיוון שאינם יכולים לתת הסבר נכון לחרדות האלה, "זה הכל פרי דמיון" – לתגובות אלה הם מצפים.

   

אשור  BEECH

לטיפול בחוסר סובלנות שיפוט חפוז ובביקורתיות. טיפוס האשור הוא אדם חסר סובלנות, שאינו ישתדל להבין את זולתו וממהר לשפטו לחומרה. אנשי האשור יעדיפו לחפש אחר פגמים בחבריהם ולמתוח ביקורת עליהם מאשר לגלות את הצדדים הטובים בזולת. הצהרה המזוהה עם מטופלי האשור "אני רודף אחר דיוק, משמעת וסדר לכל מקום אשר אפנה, יש בי סלידה  משמעותית לכל הדברים הנעשים כלאחר יד ובשטחיות".
עקב נטייה זו וביקורתיות יתרה הופחת את אנשי האשור לאנשים בודדים בדרך כלל, הביקורת מנתקת אותם מזולתם.

   

דרדר  CENTAURY

לטיפול בתלותיות ובכוח רצון חלש. טיפוס הדרדר מאופיין באנשים שקטים, חסרי ייחוד, ביישנים, צייתנים שיעשו הכל תמיד למען חבריהם והסביבה.    לרוב כנועים וניתן לכפות עליהם בקלות יתרה דעות ורצונות לא שלהם משמשים כטרף קל לאנשים חסרי מצפון  הרומסים את כבודם, ומנצלים את טוב ליבם. לאנשי טיפוס הדרדר אין את כוחות הנפש על מנת לסרב ולכן לרוב מנוצלים ומכופפים לרצונות אחרים. אנשים אלה מאופיינים גם בתשישות הנגרמת מחוסר משאבים חיוניים עקב "המעשים הטובים" לזולת  עקב חוסר בסירוב.
מטופלים אלו נוטים להחמיץ את ההנאה והאושר שהחיים מציעים להם מאחר שהם עסוקים במילוי רצונות הזולת. במקרים של חולשה לאחר מחלה ממושכת הדרדר שימושי מאוד, כאשר המחלים תשוש מדי כדי לעשות מאמץ כלשהו, או כאשר הו חסר חיוניות לחלוטין 

   

קרנית   CERATO

לטיפול בחוסר בטחון עצמי ושגורם לאדם לקבל עצות מוטעות מאנשים אחרים. לא חדלים מלשאול שאלות ובכך סוחטים את חיוניות זולתם. לא יכול לקבל עצות באופן אינטואיטיבי, כמו אצל כל אחד. במקום זה מתייעץ עם אחרים  ולא מאמין שהפתרון פשוט, אלא ממשיך לשאול הלאה. שאלתו הנפוצה היא "מה היית עושה במקומי?", וגם אז לא מאמין בפשטות הפתרון.

   

דובדבן ׁCHERYPLUM

לטיפול בפחד מאובדן שליטה וכניעה לדחפים אלימים בלתי נשלטים. . מחשבות בלתי רצוניות ובמקרה הקיצוני ביותר  נוטים לחשוב על התאבדות כמפלט אחרון. התפרצויות זעם בלתי נשלטות, מרגיש שלא יכול לשמור עוד על שליטה פנימית. פחד מהתמוטטות נפשית

   

ניצן- ערמון   CHESTNUT BUD  

חוזר על אותן השגיאות שוב ושוב כיוון שהניסיון לא נלמד. חוזר על אותם הויכוחים ואותן התאונות. לומד לאט וקולט לאט. קופץ להרפתקאות חדשות במקום ללמוד מהישנות. בעזרת ניצן הערמון, אדם יבחין בשגיאותיו שלו מעמדת משקיף ולא מעמדת חווה, והמיקןד שלו יהיה בהתנסות השמחה היומיומית. 

   

עולש  CHICORY

לטיפול ברכושנות, אהבה עצמית ורחמים עצמיים.
"אף אחד לא יודע להעריך אותי ואת מעשי".
מתאים גם לילדים שדורשים תשומת לב מירבית ורואים עצמם במרכז החיים. בעלי ציפיות גבוהות מאחרים. את קרוביו שומר קרוב אליו ומנסה לנהל להם את החיים  ונהנה משליטתו בזולת, ואז אומר "תראה כמה עשיתי בשבילך".
זו התמסרות אנוכית, ערפדית, חסרת מעצורים להשגת מבוקשם.

   

תפוח בר CRAB APPLE

נטייה לפתח פצעים קטנים בעיקר על השפה העליונה, פצעים שיטרידו אותם מאד. נגעים אלו מקבילים לתחושות אי הניקיון בגוף ובמחשבה. יתכן ותווצר אקזמה או פסוריאזיס שישפיעו על מצב רוחו . אנשים אלו שמים לב לדברים שוליים ביותר ואינם רואים את התמונה הכוללת. הצמח יטהר את הנפש ואת הגוף. 

   

בוקיצה ELM

ועד עבור אנשים עם תחושת אחריות גבוהה ועומס רב בעבודה, העובדים במאמצים שגורמים לאי סיפוק, דכדוך ותשישות. לרוב אנשים אלו תופסים עמדות מפתח ונהנים מחוכמה,  יושרה וחיוניות. לעיתיים הם חשים כי אין בכוח האדם הבודד לשאת במשימה וזה הרגע בו הם עלולים להיכשל, ומכאן הספקות והמצוקה והחשש כי כישלון אורב לו מעבר לפינה. לרב יהיה טיפוס אלטרואיסטי ואם שכח אם גבולותיו הפיזיות והנפשיות, 

   

ערבז GENTIAN

טיפוס שמתייאש בקלות, מטיל ספקות בכושרו להתגבר על קשיי החיים, מאבד את בטחונו העצמי והתובנה שהכול קשור בחוסר אמונתם. 
הצמח מאפשר לאנשים להבין שאין משמעות למילה "כישלון" ובכל מצב ניתן למצוא את התקווה.
לדוגמא : ילד שנכשל פעם – פעמיים במבחן ואבד את בטחונו העצמי ביכולתו להצליח ויעדיף שלא ללכת לבית הספר

   

אלגומין GORSE  

מיועד לאנשים שהתייאשו ואיבדו תקווה כאשר נאמר להם שאין אפשרות לעזור להם במצב בו הם נמצאים, הם מאוכזבים ומאמינים שמחכים להם רק ייסורים וסבל. אלו האנשים שיגידו שניסו כל דרך ואין מה לעשות בנוסף.
הצמח יעזור לו להבין שניתן להתגבר על כל הקשיים

   

אברש HEATHER 

ידוע כמטפל בשנאה, קנאה, אלימות, התעסקות בליבוי הכעס והארס. הצמח יעזור לאדם להפוך לאדם רגוע ואוהב. דוג: לילדים שנולד להם אח או אחות חדשים

   

אדר מצוי HOLLY

מטפל בהרבה תגובות למכת חשמל. מיועדת גם כרמדי לדימום אחרי עקירת שיניים ודימום מהאף כתוצאה מקינוח אף.

   

יערה HONEYSUCKLE

העבר ממלא את עולמו, כמה היה טוב ונחמד. מתגעגע  לתקופות שעברו, ומאבד עניין במה שקורה בהווה ובעתיד. נוסטלגי.
דוג: אנשים בודדים שמתגעגעים לחיים זוגיים שהיו להם בעבר או לילד שנמצא בפנימייה ומתגעגע לביתו.
מתאים גם למטילים שמתגעגעים לביתם

   

אלה לבנה  HORNBEAM

טיפוס עייף ודואג, חסר כוח גופני ונפשי. מתאים לאילו שחשים תשישות במהלך החלמה, ללא כוח לחזור  לשגרה, לעבודה. הצמח מחזיר לאדם את כוחותיו.
דוג: יעזור לילדים לחזור ללימודים אחרי החופש הגדול או אחרי החופש הגדול.

   

אל-תיגע-בי  IMPATIENCE

זהו עץ בושם המטפל באנשים רגיזים, חסרי סבלנות, אלו אנשים מהירי מחשבה ומעשה.עצמאיים במחשבותיהם ובפעולותיהם, בוחלים באיטיות ובאנשים איטיים שמעכבים אותם ויסיימו פעילות של אחרים , העיקר לסיים מהר את העבודה.מתמלא כעס אם מרגיש שהעבודה לא נעשית בקצב שהוא חושב שצריכה להיעשות. אנשים אלו הם מהירים לכעוס ומהירים להירגע. פתוח לרעיונות חדשים, טיפוס של מנהיג. לוקח על עצמו משימות רבות מידי. אנשים אלו יהיו מועדים לתאונות בגלל מהירות הפעולה, יעיל לכל מיני תופעות כאב, כמו התכווצויות שרירים פתאומיות, קשיי עיכול, כאבים הנגרמים מכעס.
דוג: ילדים עצבניים לנוטים לריב עם חברים אחרים, מתפרצים בכעס.

   

לגש  LARCH

מטפל בחוסר ביטחון לאנשים שמאמינים שהם נחותים ומשוכנעים שעומדים להיכשל. אנשים אלו מוכשרים לא פחות מאחרים , אך מרגישים מיד את הייאוש ותחושת הכישלון. הצמח עוזר לאנשים אלו להפוך לאמיצים ולוותר על המשפט "לא יכול".
דוג: ילדים בעלי דימוי עצמי ירוד שזקוקים לתמיכה ועידוד מההורים ומהמורים.

   

פרח הקוץ  MIMULUS

צמח שעוסק בפחדים מכל סוג שהוא.  תמיד הפחד יהיה מסיבה ברורה. לדוגמא : פחדים כמו חושך, מוות. אילו אנשים בישנים ומסתגרים שמסתירים את פחדיהם. הצמח נותן הרגשה לאדם שאינו פוחד משום דבר.
דוג:ילדים שפוחדים לישון לבד, מחושך, בעלי חיים, סרטי אימה, פחד ממורה בית ספר, עבודות בית ועוד...

   

חרדל  MUSTARD

לטיפול במצבי רוח דיכאוניים וחסרי תקווה שמשתלטים על האדם בפתאומית, וחולף לפתע, הרגשה של האדם כאילו נמצא בערפל שחור וכהה. מצבי רוח אלו מונעים ממנו את שמחת החיים והעניין בחיי היום-יום. זאת בניגוד למציאות בה הוא חי, שהיא ורודה וחיובית, עם משפחה אוהבת ותומכת, ועבודה מספקת.
הצמח יחזיר את השמחה לחייו. 

   

אלון  OAK

דיכאון הנובע מעקשנות וממאמץ חסר פשרות כנגד כל הסיכויים. אלו טיפוסים שלא מוותרים על התקווה ועושים מאמצים לשפר את מצבם. העיפות והחולשה הם תוצאה ממאמץ יתר כי לוקחים על עצמם אחריות יתר, מעל לכוחותיהם. הם חזקים מבחינה גופנית ועמידים במאמצים ממושכים, סבלניים וחכמים. עם זאת, יפלו לייאוש ודכדוך כאשר המעמסה תהיה כבדה מידי.
דוג: ילד שהתאמץ מאד בלימודים עד קצה כוח הסבל שלו.

   

זית  OLIVE

תשישות קיצונית ועייפות נפשית. אדם שנמצא באפיסת כוחות, כשמאגרי האנרגיה ריקים . אנשים מתאוששים ממחלה ממושכת ומתעייפים אפילו מהליכה קצרה.המצח משקם את הכוחות ומחזיר את העניין בחיים.
דוג: לילדים בזמן מחלה

 

ארמון אדום RED CHESTNUT

לטיפול בפחד מופרז ובדאגה לזולת. כל איחור או מחלה פשוטה הופך לאירוע אימתי עבורם.
דוג: ילד שנתקף בפחד אם אימו מאחרת מספר דקות לבוא לקחתו מבית הספר.

   

אורן PINE

מטפל ברגשות אשם עצמיים, דכדוך והאשמה עצמית. לעולם אינם מרוצים מהישגיהם ולעיתים מאשים עצמו בשגיאות אחרים. אנשים אלו יהיו מצפוניים ביתר, מה שגורם למתח רגשי רב שיכול לגרום למחלות. משפט מפתח :"אני מאד מצטער".
דוג': ילד שנושא בעונש על תעלולים של חבריו.

   

ורד הסלע  ROCK ROSE

מטפל בבהלה ובפחדים אימתניים. לאנשים שהיו עדים לתאונה קשה או עברו חוויה שלוותה בפחד עמוק.
דוג: ילד שראה שקרה משהו קשה לחברו והתחיל לסבול מסיוטים.
עוזר לילדים שמתעוררים בלילה בצרחות אחרי חלום רע.

   

 מי סלע  ROCK WATER

אלו טיפות  העשויות ממי מעין. מיועדת לאנשים בעלי משמעת עצמית נוקשה, הדחקה והכחשה עצמית. לעולם לא יבקר אחרים בפתיחות. ינסה לשמש דוגמה לסובבים אותו ויהיה גאה בסגנון חייו המחמיר.

   

נוקשן  SCLERANTUS

לטיפול בחוסר בטחון, חוסר ודאות, חוסר החלטיות. קושי בקבלת החלטות, גם בפשוטות ויום-יומיות., ולכן הוא נחשב כבלתי אמין. גם בזמן מחלה, הוא מתלונן על סימפטומים שזזים ממקום למקום. מצב רוחו נע מפסימיות לאופטימיות  ובשיחה עימו עוברים מנושא לנושא, הצמח מאפשר קבלת החלטות שקולות
דוג: אצל ילדים ניתן להבדיל בין מצבי רוח קיצוניים , רעב או אובדן תיאבון או מעבר בין עצירות לשלשול.

   

כוכב בית לחם STAR OF BEITLEHEM 

לטיפול אחרי הלם נפשי שגרם לזעזוע בגוף. בעיה גופנית שנוצרה מתיחות נפשית בעבר או מליחות קשה. לעיתים קשה לאדם להיזכר באירוע הקשה אותו עבר.
דוג: אדם שחווה גירושין לא נעימים או מוות של חבר קרוב.

   

ערמון מתוק SWEET CHESTNUT

אנשים מיואשים עד גבול הסבל. חווים עינוי נפשי, חוסר תקווה וייאוש.  הגוף נמצא בתשישות כוחות והנפש חווה בדידות . מרגיש כי אפילו המוות לא יכול לשחרר את הסבל. 

   

ורבנה  VERVAIN

לטיפול במצבי לחץ ומתח כתוצאה מהתלהבות יתר וחרדה גבוהה. אנשים המאמצים את עצמם לעשות מעל ליכולתם הפיזית, יגרמו לעצביהם להיות מתוחים ללא אפשרות להירגע. לכן יסבלו מנוקשות שרירים וכאבי ראש. נוטים לכפות את דעתם על הזולת ולהעריץ רעיון עד מות שכן הם משוכנעים תמיד בצדקתם. הם מהירי תנועה ודיבור וסוחפים את הזולת. גופם דק ושרירי.
דוג: ילד מתוח ומתוסכל ברמת היפראקטיביות עם קשיי שינה

   

גפן  VINE

טיפוס שתלטני ולא גמיש, שאפתן, חסר גבולות. כל בני הבית מצייתים לפקודותיו, התנהגות טרוריסטית. אינם מתווכחים , אלא קובעים את המדיניות בבית מצב קיצוני יכול להביא לחולי של היצרות עורקים. הצמח יהפוך את האדם למנהיג אמיתי וחכם, בעל חמלה
דוג: ילד יהיה מנהיג כנופיה , לעיתים תוקפני ובקיצוניות, יתנהג בבריונות

   

אגוז  WALNUT

אנשים אלו יש אידיאלים ושאיפות גבוהות, אך הם מתעלמים מקשיים שיכולים לעכב אותם בהשגת המטרה. בעלי רגישות יתר להשפעות ורעיונות. אגוז זה יעזור לנו לעבור תקופות של שינוי בחיינו, כגון : מעבר דירה, צמיחת שיניים אצל תינוק, התבגרות מינית, גיל מעבר אצל נשים ועוד.

   

סיגלית המים  WATER VIOLET  

מטפל בגאווה והתנשאות. אנשים אלו הם עדינים ושמחים בחלקם, שאוהבים הערכה, אבל מעדיפים להיות לבד מתוך גאווה ולכן ישמרו את כל בעיותיהם לעצמם.
דוג: ילד מיוחד שיכול לבלות שעות ליד המחשב

   

ערמון לבן WHITE CHESTNUT 

מחשבות עקשניות ולא רצויות מלאות דאגה וויכוחים פנימיים. מטריד את עצמו באופן קבוע בהתחבטויות בנושאים יום-יומיים, גם בשעות היום וגם בלילה, מספר שעות אחרי הירדמות, מתעוררים עם מחשבות וויכוחים עצמיים. אותם הרעיונות חוזרים ונשנים וגורמים לחוסר ריכוז עד להשתתפות בתאונות.
דוג: יעיל לילדים בוגרים הסובלים מנדודי שינה במהלך הבחינות עקב לימוד יתר. 

   

שיבולת שועל WILD OAT 

לטיפול בחוסר ביטחון, דכדוך וחוסר סיפוק. מחוננים מאד אך דרכם לא ברורה והם חווים  שעמום ותסכול. לעיתים יכולים להיסחף אחרי סבבה מפוקפקת ודבר זה רק מגביר את התסכול. הצמח יאפשר לו  לנתב את עצמו ליעוד שלו.
דוג: ילד מוכשר שמנסה ללכת בדרכות שונות, אך לא בדרך הנכונה. 

   

 ורד בר   WILD ROSE

מיועד לאנשים שנכנעו למחלה, או נכנעו לשגרת יום תפלה ומשעממת. מעביר את חייו ללא שמחה או הנאה ולא משקיע דבר כדי לשנות את המצב, מרגיש כאילו נגזר עליו לסבול כל חייו. זה אינו מצב של דיכאון אלא אפאתיה
דוג : נער שסובל מפצעי בגרות ולא מנסה לטפל בזה, אלא משלים עם הבעיה.

   

ערבה  WILLOW  

מצבים של רגשות טינה, מרירות  ודיכאון. טיפוס רוטן ומאשים אחרים. מרחיק את המעוניינים לעזור לו, דבר שעוד יותר מקשה עליו ועל סבלו.
דוג: ילד זעוף ורוטן שלא יודע מה הסיבה למצוקה שלו. אם נוזפים בו, מרגיש שלא מגיע לו עונש כל-כך גדול.

 
 
חזור ל "הטיפול ההומאופתי"